Latvijas profesionālo psihologu asociācija
LV RU EN

Roršaha testa ieguvumi psihologiem

 

Latvijā pedējo 50 gadu laikā psihologi nav apmācīti patstāvīgi strādāt ar Roršaha testu atbilstoši tā dēvētam Vakareiropas ‘’zelta standartam’’. Tā rezultātā zināmai kolēģu daļai nav pietiekoša priekšstata un zināšanu par to, un ‘’testu karalis’’ Latvijas psihologu darbā netiek ne novērtēts, ne izmantots!

 

Pašlaik pirmo reizi paveras iespēja apgūt šo testu pie viena no pasaules līmeņa Roršaha testa pasniedzējiem.

 

Roršaha testa priekšrocības pārējo testu vidū:

 

1. Sniedz visvairāk informācijas par psihi salīdzinājumā ar pārējiem testiem: gan par personības struktūru un tās virzību, specifiku, rakstura iezīmēm, kontakta veidu ar realitāti, afektiem un to kontroli; kā arī nosaka intelekta funkcionēšanu.

2. Testam ir augsta validitāte un ticamība gan atsevišķām rādītāju grupām, gan visam testam kopumā. Iegūtie testa rādītāji tiek sifrēti un apstrādāti pateicoties 100 gadu pieredzei, kāda ir uzkrāta, praktizējot šo testu.
3. Roršahs ir pielietojams visdažādākām vecuma grupām: izveidotas interpretatīvās tabulas bērniem, sākot no 5 gadu vecuma, pusaudžiem un pārējām vecuma grupām. Gados vecākiem cilvēkiem tests tiek lietots demences un Alcheimera slimības noteikšanai.
4. Tests apvieno sevī iespēju piekļūt visdziļākiem zemapziņas slāņiem (Roršahu salīdzina ar zemūdeni, TATu – ar kuģi, bet MMPI – ar lidmašīnu). Balstoties uz nenoteiktu stimulmateriālu,  Roršahs tanī pat laikā sniedz pietiekami valīdu informāciju salīdzinājumā ar pārejām projektīvām metodēm.
5. Aizņem daudz mazāk laika par MMPI un TAT, rēķinot gan materiāla prezentāciju, gan apstrādi un interpretāciju kopumā.

 
Pašlaik mācību grupa ir nokomplektēta un tā varētu kļūt par sākumu Roršaha testa pielietošanai Latvijā. Pagaidām vēl ir dažas vakantas vietas. Atkārtota apmācība tūvākos gados netiek plānota.

 

Detalizētāka informācija

 

Ar cieņu,

LPAF priekšsēdētāja Evelīna Mūze

Aktualitātes

Roršaha testa ieguvumi psihologiem

  Latvijā pedējo 50 gadu laikā psihologi nav apmācīti patstāvīgi strādāt ar Roršaha testu atbilstoši tā dēvētam Vakareiropas...

lasīt tālāk

Roršaha visaptverošā sistēma: lietošanas, apstrādes un interpretācijas pamati (2021)

Lūdzu "klikšķiniet" uz attēla, lai lasītu pilnu pasākuma aprakstu!  REĢISTRĀCIJAS ANKETA Lūdzu aizpildītu reģistrācijas...

lasīt tālāk

Iedvesmojoša tiešsaistes nodarbība jeb tiešsaistes rīki aktīvai dalībnieka pozīcijai (2021) 15.05

Lūdzu "klikšķiniet" uz attēla, lai lasītu pilnu pasākuma aprakstu!  REĢISTRĀCIJAS ANKETA Lūdzu aizpildītu reģistrācijas...

lasīt tālāk

LPPA kopsapulce (2021) 17.04.

  Asociācijas gada kopsapulce 17.aprīlī plkst. 10.00-11.00. Sapulce notiks ZOOM platformā. Links tiks izsūtīts visiem LPPA biedriem...

lasīt tālāk